DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

4 635 589

+25,58%

do roku 2021

Dotacja podmiotowa dla
ośrodka kultury w 2022 r.

2 118 600

+1,81%

do roku 2021

OŚRODEK KULTURY GMINY LUBIN swoim zasięgiem obejmuje 31 sołectw. Terenem działania Ośrodka Kultury jest obszar Gminy Lubin oraz świetlice wiejskie w miejscowościach Gminy Lubin.

Podstawowym celem działalności Ośrodka jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie Gminy Lubin poprzez podejmowanie działań, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców Gminy Lubin, ich aktywizacja i wspólna integracja. Ośrodek Kultury Gminy Lubin jest dla mieszkańców gminy Lubin miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. 

Ośrodek Kultury Gminy Lubin w 2022 roku realizował zadania z zakresu promowania dziedzictwa lokalnego, kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego hybrydowo, stacjonarnie i online. 

Pod opieką artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin znajdują się grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe działające w wielu miejscowościach gminy: Młodzieżowa Orkiestra Gminy Lubin, Chór Via Musica, 3 zespoły folklorystyczne: Lubin, Koniczynki, Zachęta, 4 zespołów wokalnych : Siedlecka Nuta, Leśne Echo, Lejdis, Osieczanki oraz młodzieżowa grupa Rozśpiewane Pastuszki. Grupa kabaretowa Ale Baby oraz stałe grupy warsztatowe.

tradycje wielkanocne 2022

Po dwóch latach organizowania konkursu online, Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprosił mieszkańców gminy Lubin do świetlicy w Osieku na spotkanie pod hasłem Tradycje Wielkanocne. Tegoroczna edycja przyniosła nie tylko nowe doznania kulinarne, ale również nabrała wymiaru międzynarodowego, dzięki pojawieniu się koła gospodyń z Ukrainy. To niezwykłe spotkanie było okazją do połączenia kultur i poznania wielkanocnych tradycji w naszych krajach.

W głównym konkursie kulinarnym wzięło udział 10 reprezentantów kół gospodyń i sołectw. Wielkanocne pyszności w trzech kategoriach oceniało jury w składzie: Sylwia Biały, właścicielka restauracji Piekielna Kura, uczestniczka Hell’s Kitchen, Marzena Kosydor, skarbnik gminy Lubin oraz Bożena Michalik-Kroczek, wytwórczyni regionalnych nalewek.

Wzorem lat ubiegłych, różnorodność potraw i wypieków cieszyła nie tylko oko, ale przede wszystkim była prawdziwą smakową ucztą. Jury stanęło przed trudnym zadaniem. Zwycięzcą tegorocznego konkursu okazała się potrawa z jajkiem w roli głównej – terrina z jajkiem i żurkiem. Nagroda główna przypadła Pieszkowiankom.

Dodatkową atrakcją tegorocznego spotkania były drewniane stragany, które przepięknie udekorowane, zdobiły imprezę. Puchar Wójta Gminy Lubin za tradycyjną dekorację stołu wielkanocnego tym razem trafił do Sołectwa Składowice.

Tegoroczne Tradycje Wielkanocne były także okazją włączenia się do pomocy rodzinom, które przyjechały do gminy z Ukrainy. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zorganizował kiermasz rękodzieła i uzbierał w ten sposób 705 zł.

Część artystyczną spotkania wypełniły występy grupy tanecznej z Niemstowa oraz mieszkanki Osieka Martyny Buchowskiej. Mini recital zaprezentowała również Oliwia Stefanowska oraz kwartet ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych, przy akompaniamencie Macieja Stefaniaka.

Tradycyjnie przedświątecznej imprezie towarzyszyły warsztaty artystyczne. W tym roku można było wykonać króliki z makramy i ozdobić jajka różnymi technikami. Chętni mogli również kupić produkty lokalnych wytwórców oraz rękodzielnicze cudeńka zdobywców nagrody Anioły Kultury Gminy Lubin – Mirosławy Skalskiej i Elżbiety Wojs.

Zdjęcie grupowe osób w sali.
Zdjecie deski do krojenia na której jest miseczka z kolorowymi pieprzem, sola morką i galartem..

VII Akademia Senioralna GMINY LUBIN 2022

Ośrodek Kultury Gminy Lubin po raz siódmy zrealizował projekt pod nazwą "AKADEMIA KOMPETENCJI SENIORALNEJ GMINY LUBIN”, którego głównym założeniem było upowszechnianie aktywności osób starszych z terenu naszej gminy poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjno-ruchowym dla osób 50+. 

Uczestnikami Akademii Senioralnej Gminy Lubin mogli być mieszkańcy z terenu Gminy Lubin w wieku 50 lat i więcej. Każdy zainteresowany senior, aby zostać słuchaczem tejże akademii musiał wypełnić deklarację uczestnictwa w wybranych zajęciach. Zajęcia były całkowicie bezpłatne, koszt organizacji Akademii Senioralnej został sfinansowany ze środków Gminy Lubin. Łącznie do AKADEMII SENIORALNEJ GMINY LUBIN w 2022 roku zapisało się 221 osób

W  ramach projektu odbywały się w 2022 roku:

Plakat " "AKADEMIA KOMPETENCJI SENIORALNEJ GMINY LUBIN”

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy chętnie zdobywali nową wiedzę i aktywizowali się z rówieśnikami.

Wdrożenie w 2020 r. kompetencji obsługi platform do wideokonferencji umożliwiło kontynuację uczestnictwa i pozyskanie nowych odbiorców w zajęciach online w 2022 r.

W 2022 roku wprowadzono nowe zajęcia: naukę języka włoskiego oraz rozbudowaną formułę pierwszej pomocy przedmedycznej.

ferie i wakacje 2022

W 2022 roku propozycje ferii i wakacji dla dzieci zostały poszerzone o nowe, ciekawe, działania. Zwiększona została również ilość wycieczek edukacyjnych. Oferta łączyła działania twórcze, edukacyjne, rekreacyjne i zabawę poprzez warsztaty, wycieczki, wizyty w kinie i bale. 

Pierwszy tydzień ferii zimowych odbywał się pod znakiem rekreacji, zabaw i wypraw do kina. Tradycyjnie odwiedziliśmy zaprzyjaźnione schronisko „Andrzejówka”. Drugi tydzień ferii to wyprawy w nowe miejsca łączące edukację z rekreacją.

Propozycja Ośrodka Kultury Gminy Lubin dla najmłodszych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W feriach w 2022 roku uczestniczyła rekordowa liczba 570 dzieci, w wieku od 4 do 16 lat. Najmłodsi mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w blokach warsztatowych na świetlicach.

Zdjęcie dzieci malujących kolorowanki.
Zdjęcie dzieci bawiących się kolorowymi balonami.
Zdjęcie dzieci na kolorowych ślizgach.
Zdjecie chłopów wrzucających piłki do zielonego urządzenia.

Podczas działań wakacyjnych również dominowały ciekawe wycieczki w nieznane miejsca i zupełnie nowe propozycje spędzania czasu. W pierwszym miesiącu wakacji najmłodsi mieszkańcy Gminy Lubin mieli możliwość udziału w różnego rodzaju warsztatach, m.in. projektowania grafiki, tworzenia podcastów oraz fotografii studyjnej. Drugi miesiąc to kontynuacja warsztatów, animacji i ciekawych wycieczek. Po raz pierwszy młodzi mieszkańcy naszej gminy mieli okazję odwiedzić największe parki edukacyjno-rozrywkowe w Polsce. W tym roku OKGL zaproponował cykl warsztatów w siedzibie, wykorzystujących  sprzęt zakupiony w ramach projektu Konwersja Cyfrowa. Uczestnicy mogli skorzystać z edukacyjnych tabletów, ekranu multimedialnego i magicznego dywanu. Nie zabrakło również warsztatów artystycznych, gier i zabaw integracyjnych. Z bogatej oferty warsztatów, animacji i wycieczek skorzystało łącznie ponad 400 dzieci z gminy, w tym liczna grupa młodzieży.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zrealizował: 

Z oferty ferii i wakacji skorzystało 970 dzieci i młodzieży. Zwiększona liczba wycieczek, warsztatów i animacji miała wpływ na tak ogromny wzrost. 

Zdjęcie grupowe dzieci i niebieskiego smoka.
Zdjęcie dzieci w sali w zoo.
Zdjęcie dzieci w oceanarium.
Zdjęcie dzieci w Zoo.

udział w projektach w 2022

Ośrodek Kultury Gminy Lubin pozyskał środki na rozwój cyfrowy w ramach programu Konwersja cyfrowa domów kultury finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. 

Dofinansowanie zrealizowane zostało w 2022 roku w kwocie 113.800 złotych i przeznaczone zostały na doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online lub w sposób cyfrowy oraz doposażenie multimedialne wystaw i ekspozycji. Doposażono placówkę w najnowszy sprzęt komputerowy, audiowizualny oraz w oprogramowania. Jednym z najważniejszych punktów realizacji dotacji było zwiększenie kompetencji pracowników i przystosowanie ich do pracy hybrydowej. W I etapie programu szkoleniowego, realizowanym od listopada 2021 r. do marca 2022 r. Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło dwudniowe szkolenie stacjonarne w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin. To 16 godzin szkoleniowych, podczas których instytucja wypełniała narzędzie do autodiagnozy. Analiza dotyczyła zarówno zasobów sprzętowych instytucji a także lokalowych i kadrowych. Dzięki temu przyjęty program szkoleniowy został dopasowany do potrzeb uczestników. W czasie dwudniowego szkolenia stacjonarnego zespół ośrodka kultury tworzył mapy własnych zasobów, a także poszerzał wiedzę dotyczącą narzędzi cyfrowych, które mogą wspierać działania danej instytucji. Był to czas dostosowania koncepcji oferty programowej do rozwiązań cyfrowych.

W okresie od marca 2022 do czerwca 2022 realizowany był drugi etap programu szkoleniowego w projekcie. Ośrodek Kultury Gminy Lubin, adekwatnie do wcześniej zdiagnozowanych potrzeb rozwojowych, brał udział w wybranych szkoleniach specjalistycznych online, które rozwijają konkretne kompetencje.

Grafika "Jak przeprowadzić live streaming i webinarium".
Zdjęcie laptopa urządzenia muzycznego.
Zdjęcie aplikacji muzycznej.

W 2022 roku Ośrodek wziął udział w projekcie „Z klasyką przez Polskę” realizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

W ramach tego projektu odbył się koncert muzyki poważnej z cyklu „Z klasyką przez Polskę” w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Antoniego w Oborze. To efekt współpracy Ośrodka Kultury Gminy Lubin z Polskim Impresariatem Muzycznym ramach projektu służącemu zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Mieszkańcy Gminy Lubin mieli okazję usłyszeć wykonania wirtuozów: Janusza Wawrowskiego jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia, dwukrotnego laureata nagrody Fryderyk, odznaczonego Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jedynego w Polsce skrzypka grającego na skrzypcach samego Stradivariego oraz Mischy Kozłowskiego solisty i kameralisty od lat z wielkim powodzeniem występującego na światowych deskach koncertowych.

Zdjęcie artysty ze skrzypcami.
Zdjęcie mężczyzny w kościele i osób siedzących w ławkach.
Zdjęcie mężczyzny mówiącego przez mikrofon.

wydarzenia kulturalne w 2022 r.

XIII NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Noc Świętojańska to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Lubin. Stwarza możliwość wspólnego spotkania i potwierdza potrzebę kultywowania pięknej tradycji słowiańskiego święta. Od kilkunastu lat Ośrodek Kultury Gminy Lubin razem z sołtysem i Stowarzyszeniem Bukowna współtworzy tę niepowtarzalną imprezę, której rozgłos dawno przekroczył granice gminy. 

W 2022 roku imprezie towarzyszyły koncerty, konkursy tematyczne, tańce integracyjne, puszczanie wianków rzeką Czarna Woda i taniec ognia. Kolorytu imprezie dodał korowód pojazdów uczestniczących w konkursie „Przejazd na Byle Czym”. Tym razem organizatorzy rozróżnili w konkursie pojazdy mechaniczne i te napędzane siłą rak i nóg. W tym roku były wozy z Bukownej, Liśca, Polkowic, Obory, Księginic i innych miejscowości. Pojawiło się wielu pomysłowych uczestników, którzy swoją kreatywnością zadziwili wszystkich bawiących się. Od pięknie ozdobionych ciągników po własnoręcznie wykonany statek piracki. Takie cuda można było zobaczyć w czasie przejazdu. Pomiędzy konkursami można było wziąć udział w plenerze malarskim, gdzie każdy chętny mógł namalować swoją interpretację nocy świętojańskiej. Warsztaty ceramiczne oraz technik odnawiania mebli poprowadziły lokalne artystki. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce i animacje. Uczestnicy imprezy, którzy przebrali się w tematyce nocy świętojańskiej wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie oraz wianek świętojański.

Zdjęcie kobiet z wiankami na głowie.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kyczera w 2022 r. zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą” w Liścu, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie propagującego różnorodność kultur.

W tym roku obyła się XXV edycja, a na scenie gościliśmy zespoły z Ameryki Środkowej i Południowej, Azji, Afryki i Europy:  

Na festiwalu zaprezentowały się także  gminne zespoły: Zachęta z Zimnej Wody, Leśne Echo z Raszówki. Dzięki współpracy z gminą Rudna podczas tegorocznego festiwalu wystąpił również zespół folklorystyczny Roztoka łączący tradycje łemkowskie i polskie.

Zdjęcie przedstawia występ taneczny w kolorowych strojach.
Zdjęcie przedstawia występ taneczny zespołu ludowego.
Zdjęcie publicznosci.

Spotkania młodzieży salezjańskiej w Szklarach Górnych 

W 2022 r. współorganizowano III spotkanie młodzieży salezjańskiej w Szklarach Górnych jako kontynuację współpracy z Inspektor Wrocławską. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób

Oprócz nabożeństw, modlitw i konferencji, czekało na nich wiele atrakcji. Ponownie Ośrodek Kultury przygotował animacje dla dzieci, warsztaty artystyczne oraz zapewnił oprawę artystyczną wydarzenia. Młodzież uczyła się technik tworzenia makramy, grawerowania pamiątkowych kubków. 

Zdjęcie artysty z trąbka.
Zdjęcie osób wyplatających z makramy.
Zdjęcie grupowe młodzieży.

Spartakiada dla seniorów

Zabawę otworzyły prezentacje pięciu utworów, które startowały w konkursie na Hymn Seniorów Gminy Lubin. Oryginalne słowa pisano do znanych melodii, ale także do utworów oryginalnych. Zwyciężył utwór Teresy Kot. 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na oryginalne nakrycie głowy, do którego zgasiło się 21 osób. Jury miało wielki problem, gdyż pomysłowość uczestniczek była ogromna. Przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody. 

Wielu chętnych wzięło udział w nauce nordic walking, grze w bule, a także mniej olimpijskich sportach: rzut wałkiem i kaloszem do celu czy też bieg z piłką pomiędzy udami. Wystąpiły zespoły Lejdis i Leśne Echo. 

Nie zabrakło też poczęstunku, czyli przepysznych ciast, kiełbasy z rusztu oraz ciepłych napojów. 

Zdjęcie starszych kobiet w kapeluszach przy mikrofonach.
Zdjęcie kobiet w kapeluszach trzymających dyplomy.
Zdjęcie osób przy ławeczkach pod zielonym namiotem.

FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA 

Festiwal Kapusty i Pieroga to doroczna kulinarna plenerowa impreza przyciągająca mnóstwo gości nie tylko na degustację przeróżnych pyszności, ale także na wyśmienitą zabawę. 

Kapuściano-pierogowe wariacje pieczołowicie przygotowują koła gospodyń, co roku zaskakując nowymi przepisami. W 2022 roku w konkursowe szranki stanęło 6 kół. Podczas imprezy na dużej scenie odbywają się koncerty lokalnych artystów. Wydarzeniu towarzyszą również konkursy dla publiczności, konkurs na największe warzywo, wystawy rękodzieła i stoiska lokalnych produktów. Ciekawe kulinarne warsztaty wyróżniają to regionalne wydarzenie. 

Festiwalowi jak co roku towarzyszyły warsztaty lepienia pierogów gruzińskich oraz tradycyjnych, warsztaty artystyczne formowania tematycznej biżuterii z modeliny.

Zdjęcie kobiet podczas lepienia pierogów.
Zdjęcie kukły.
Zdjęcie kobiet przy drewnianym stoisku.
Zdjęcie osób w strojach ludowych przy stoisku KAPUSTA I PIEROGI.
Zdjęcie kobiet w białych koszulach i czerwonych ludowych kamizelkach.
Zdjęcie stoiska z wyrobami ze słomy.

BITWA regionów 

To wydarzenie, o zasięgu ogólnopolskim, zorganizowane zostało w miejscowości Osiek wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Zmagania obejmowały rywalizację kół gospodyń z trzech powiatów. Przedstawicielki kół gospodyń przygotowywały potrawy, przybliżały publiczności autorskie przepisy, prezentowały potrawy, które uczestnicy wydarzenia mogli próbować. Przedstawiciel Gminy Lubin - Stowarzyszenie Nasz Wiercień zdobyło nagrodę Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz gminy Lubin, prezentując jury konkursowemu gulasz mięsno-grzybowy ze skubańcami ziemniaczanymi. 

Wydarzeniu towarzyszył piknik z produktem polskim, warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, warsztaty wytwarzania zdrowej i ekologicznej żywności, warsztaty serowarskie, pszczelarskie i robienia świec z wosku pszczelarskiego a także animacje dla dzieci.

Zdjęcie wójta Gminy Lubin wręczającego wyróżnienie kobietom w strojach ludowych.
Zdjęcie kobiety przy stoisku z wypiekami.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Lubin, przyciągające tłumy mieszkańców. Wydarzeniu, który zgromadził kilkaset mieszkańców gminy towarzyszył korowód historyczny pod przewodnictwem wójta Tadeusza Kielana w roli marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas przemarszu zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, a strażacy odpalili biało-czerwone race. Barwne widowisko zostało przygotowane przez młodzież gminną - SP Szklary Górne oraz SP Krzeczyn Wielki oraz członków amatorskich zespołów działających pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin.  

Wielu mieszkańców również nawiązało do epoki wybierając stylizację lat 20-tych ubiegłego wieku i biorąc udział w pierwszej edycji konkursu na historyczny strój. Zgłosiło się blisko 30 osób, przeważali dorośli, ale nie zabrakło także najmłodszych. Klimat polskiego okresu międzywojennego został doskonale uchwycony. 

Pod Obeliskiem Niepodległości przypomniano ważne historyczne wydarzenia i oficjalnie złożono kwiaty. Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych ponownie symbolicznie odpalili race w barwach narodowych. Podczas obchodów odbyła się również pokazowa prezentacja strzelnicy ASG. W pełni umundurowani instruktorzy grupy rekonstrukcyjnej Tęcza prezentowali repliki prawdziwej broni. 

Dodatkową atrakcją była tematyczna fotobudka, w której można było pozować z rekwizytami wojskowymi. Dla najmłodszych mieszkańców gminy specjalne animacje i działania edukacyjne, biało-czerwone balony oraz publikacje dotyczące tematyki niepodległości przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce. Kolejnym etapem świętowania było wspólne śpiewnie, rozmowy przy wojskowej grochówce i ciepłych napojach. 

Zdjęcie przedstawia osób podczas pochodu.
Zdjęcie osób pod pomnikiem.
Zdjęcie osób na scenie.

tradycje bożonarodzeniowe

Podczas Tradycji Bożonarodzeniowych potrawy zgłoszone do konkursu można degustować, podobnie jak wiele innych smakowitych dań pięknie prezentujących się na wigilijnych stołach, które przygotowało 8 kół gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele wielu miejscowości Gminy Lubin. 

Potrawy oceniane są w trzech kategoriach: postna, na dzień świąteczny i deser bożonarodzeniowy. Kulinariom towarzyszy konkurs na świąteczny stół, który szczególną uwagę przywiązuje oprócz walorów estetycznych do tradycji. Świąteczny klimat nadają również występy zespołów, warsztaty robienia bombek i ozdób choinkowych.

Drewniane stragany, w których prezentowali się uczestnicy konkursu oraz lokalni wystawcy stworzyły prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark. Tradycją kulinarnych odsłon staje się obecność koła gospodyń z Ukrainy. Te niezwykłe spotkania są okazją do łączenia kultur, wymiany doświadczeń i poznania zwyczajów w naszych krajach. 

Wydarzeniu towarzyszy konkurs na tradycyjny świąteczny domek. Każdy z uczestników włożył wiele pracy, dbając o najmniejszy szczegół. W niektórych domkach pojawiły się ręcznie robione szopki, ozdoby świąteczne, a gospodynie przyozdobione były w jednakowe fartuszki. Podczas wydarzenia wręczono również nagrody za kartkę świąteczną. Konkursowych prac wpłynęło blisko 120. 

Część artystyczną wypełniły Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic pod kierunkiem Marka Klisowskiego. Przepiękne rękodzieło prezentowały utalentowane mieszkanki gminy. To niezwykłe spotkanie nie tylko przywołuje atmosferę świąt, ale tworzy wspólnotę, która pielęgnuje tradycje i dziedzictwo kulturowe. 

Zarówno Festiwal Kapusty i Pieroga jak i Tradycje to największe wydarzenia kulinarne o zasięgu regionalnym wpisane do Kalendarza Imprez kulinarnych Dolnego Śląska, publikowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Zdjęcie tortu.
Zdjęcie przedstawia występ muzyczny.
Zdjęcie uśmiechniętych kobiet przy stoisku z pierogami.
Zdjęcie dziewczynki i kobiety przy stolik.

inne wydarzenia w 2022

WYSTAWY

Na terenie Lubina przygotowano stałe i czasowe wystawy, służące kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego. 

W roku 2022 doposażono w kilkadziesiąt nowych eksponatów powstałą już w 2018 r. wystawę "Gmina Lubin - wczoraj-dziś” ukazującą historię polskiej wsi i rolnictwa odwiedziło ponad 600 osób zarówno z naszej gminy jak i spoza jej granic. Wystawa stała się wizytówką gminy w regionie.

W 2022 roku Ośrodek Kultury Gminy Lubin organizował również wystawy czasowe:

Zdjęcie dzieci na wystawie.
Zdjęcie dzieci w sali.

PRACOWNIA CERAMICZNA

Kilkadziesiąt osób kształci się pod okiem profesjonalnego instruktora w nowoczesnej pracowni, wyposażonej w piec ceramiczny. Stworzenie warunków do pracy gliną i możliwość jej wypalania jest wizytówką naszej gminy. Pracownia mieści się w świetlicy w Raszówce, jej działalność została zawieszona ze względu na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy.

Plakat "PRACOWNIA CERAMICZNA".

jubileusz współpracy partnerskiej

Zdjęcie Wójta Gminy Lubin i innych mężczyzny przy białej tablicy.

W lipcu 2022 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy z okazji X-lecia współpracy partnerskiej. 

W tym miesiącu minęło dziesięć lat od podpisania umowy partnerskiej pomiędzy gminą Lubin a Sathonay-Camp – francuską gminą położoną w sąsiedztwie Lyonu.

W ramach łączącego partnerstwa Gminy Lubin i Gminy Sathonay-Camp, Ośrodek Kultury Gminy Lubin zorganizował wizytę przedstawicieli gminy Lubin w Sathonay-Camp. Podczas wizyty z inicjatywy francuskich partnerów, w uroczysty sposób podpisano Akt odnowienia partnerstwa między Sathonay-Camp i gminą Lubin oraz realizowane były cele nakreślone w podpisanym akcie tj. przyczynianie się do chęci wzajemnego poznawania, rozumienia partnerów, ich kultury, tradycji, historii oraz rozwijanie kontaktów poprzez spotkania między młodymi ludźmi, wymianę doświadczeń w zakresie społecznym, sportowym, kulturalnym i ekonomicznym. 

Polska delegacja miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem samorządu, placówek oświatowych i opieki społecznej we Francji (zwiedzanie gminnej szkoły i przedszkola, rozmowy z władzami, radnymi i urzędnikami, w tym z  osobami odpowiedzialnymi za opiekę społeczną).

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Rok 2022 to przede wszystkim rok procesu poszerzania oferty umożliwiającej rozwój, zdobywanie nowych umiejętności oraz kontynuacji wdrażania edukacyjnych działań łączących pokolenia, cykl imprez wielopokoleniowych, np. świąteczne konkursy plastyczne, przyciągające coraz więcej dzieci i dorosłych oraz warsztaty łączące pokolenia. 

Przez pierwsze tygodnie 2022 roku, podczas których pandemia uniemożliwiła działania stacjonarne, zespół pracowników Ośrodka Kultury Gminy koncentrował się na stworzeniu oferty atrakcyjnych warsztatów i podniesieniu kompetencji. Dzięki tym działaniom przez pozostałe miesiące mogliśmy wprowadzić urozmaicony cykl szkoleń w wielu dziedzinach, odpowiadając na zapotrzebowanie różnych grup wiekowych, w tym w szczególności młodzieży. Nasza placówka zachowując założenia koncepcji programowej: nowoczesność i otwartość, aktualność, atrakcyjność i twórczość zaproponowała różne formy aktywności twórczej dla dzieci, młodzieży i dorosłych hybrydowo – stacjonarnie i online. 

Były to zupełnie nowe propozycje, jak warsztaty plecenia makramy, robienia biżuterii, mydełek czy też warsztaty z dziedziny cyfryzacji a także te, które od lat cieszą się popularnością – tańca, grawerowania, malowania czy fotografii. Następuje więc realizacja założeń: rozwijanie amatorskiego ruchu artystycznego jako ważnej formy aktywizacji kulturalnej środowiska, reagowanie na aktualne potrzeby, współpraca z sołectwami, kontakt z otoczeniem, brak sztywnej struktury.

Popularność warsztatów plecenia makramy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Przeprowadziliśmy rekordową liczbę 60 bloków warsztatowych we wszystkich grupach wiekowych, a zainteresowanie tego rodzaju rękodziełem nie słabnie. Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Cyklicznie odbywały się również warsztaty malarskie, taneczne czy ceramiczne. Wybuch wojny w Ukrainie i działania dotyczące pomocy uchodźcom spowodowały przekazanie pomieszczeń pracowni ceramicznej i brak możliwości korzystania od połowy 2022 roku. 

Nowością w ofercie warsztatowej Ośrodka była propozycja zabawy z językiem angielskim, wykorzystujące narzędzia pozyskane w ramach projektu Konwersja Cyfrowa. Ta propozycja skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, powstały 2 grupy. 

Warsztaty taneczne stały się bardzo popularne i tym roku stworzono dodatkowe 2 grupy w Osieku. Dzieci uczą się rytmiki i podstawowych układów tanecznych pod okiem doświadczonego instruktora, zawodowego tancerza. 

Oprócz zajęć cyklicznych zaproponowaliśmy wiele działań jednorazowych, często uatrakcyjnianych duże wydarzenia kulturalne w gminie. Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej powtórzyliśmy cieszący się popularnością w roku 2021 malarski plener oraz warsztaty japońskiej metody wypalania ceramiki raku niezwykle efektownej, wypalanej w bardzo widowiskowy sposób. W przypadku warsztatów z młodzieżą salezjańską, zaproponowaliśmy warsztaty plecenia makramowych breloków, grawerowania pamiątkowych kubków, które cieszyły się ogromną popularnością. Nowe warsztaty robienia biżuterii, ekologicznych mydełek, itp.

Warsztaty kulinarne towarzyszyły Festiwalowi Kapusty i Pieroga i miały również szeroki aspekt edukacyjny, związany z wprowadzaniem do codziennej diety dobrych praktyk. Zaletą tych warsztatów było połączenie teorii z praktyką, wspólna integracja i wymiana doświadczeń. 

W bogatej ofercie Ośrodka kontynuowane były konkursy i przeglądy. Łącznie w konkursach wzięło udział ponad 350 młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy.

Zdjęcie osób na warsztatach z makramy.
Zdjęcie kobiet trzymających wyroby z makramy.
Zdjęcie dzieci malujących farbami ozdoby wykonane ze sklejki.
Zdjęcie dekoracyjnych wydmuszek.
Zdjęcie kobiet obrabiających jajka.
Zdjęcie udekorowanych jajek styropianowych.
Zdjęcie dzieci nawlekające koraliki na żyłkę.

WYCIECZKI EDUKACYJNE I KRAJOZNAWCZE

Mieszkańcy gminy odwiedzili zielonogórskie Winobranie - jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu. Tradycje związane z winiarstwem w Zielonej Górze sięgają XIV wieku. W tym roku program etnoturystycznej wyprawy obejmował również wizytę w powstałym już w 1925 roku Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. Plan wyprawy obejmował również odwiedziny Palmiarnii - stojącej na szczycie Wzgórza Winnego, przyciągającej miłośników egzotycznej roślinności. Można tu zobaczyć jedną z najwyższych palm w Polsce i liczne akwaria. W Winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie, jednym z niezwykłych miejsc w regionie mieszkańcy obejrzeli nie tylko uprawy ale również wzięli udział w degustacji win, wysłuchać cennych wskazówek dotyczących uprawy winorośli i procesu tworzenia wina.

Nasi mieszkańcy odwiedzili cztery wrocławskie muzea i słynny jarmark bożonarodzeniowy.  Spacer po instytucjach kultury od Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Czterech Kopuł pozwolił na zapoznanie się z różnymi okresami i dziełami sztuki zarówno polskiej jak i światowej. Od dawnej sztuki dolnośląskiej, historii ludności zamieszkującej tereny Dolnego Śląska przed 1945 r. po dzieła największych polskich artystów, m.in. Zbigniewa Beksińskiego, Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora.

Współorganizacja wycieczki koleją Goerlitz, Zittau, Varnsdorf oraz Oybin. Te miejscowości odwiedzili sołtysi gminy Lubin. W ramach tej wycieczki można było podziwiać perełki architektury śląsko-łużyckiej, zachwycać się pięknem przyrody i docenić rozwój infrastruktury kolejowej, dzięki której można zwiedzić Euroregion Nysa. Euroregion Nysa obejmuje trzy obszary przygraniczne położone u styku granic Polski , zech  i Niemiec. Utworzony został w 1991 roku i celem tego działania była poprawa standardu życia mieszkańców, rozwój gospodarczy, poprawa stanu środowiska przyrodniczego, budowa przejść granicznych oraz ochrona Gór Izerskich.

Zdjęcie kobiet.
Zdjęcie grupowe osób pod budynkiem Muzeum Narodowego.
Zdjęcie osób wchodzących do budynku.
Zdjęcie mężczyzny i manekina.
Zdjęcie grupowe osób z etykietkami.
Zdjęcie osób z etykietkami.